Igen nagy problémát jelent madaraink megfelelő táplálása, hiszen a változatos eleség beszerzése sem időnket, sem pénztárcánkat nem kíméli. Különösen magevő madaraink minden igényt kielégítő táplálása okozhat gondot, hiszen a szárazon etetett magkeverékek igen szegények vitaminokban és ásványi anyagokban. Duzzasztott („csíráztatott“) magkeverék etetésétől észrevételem szerint idegenkednek a díszmadárbarátok. Vitamin koncentrátumok vízben történő itatása már bevett gyakorlat, azonban az ásványi anyagok pótlására kevéssé fókuszálnak a díszmadártenyésztők. A madarak szervezetének működéséhez nélkülözhetetlen ásványi anyagokat makro-, és mikroelemekre oszthatjuk fel.
A madarak szervezetében leggyakrabban előforduló, illetve legfontosabb makroelemek a következők: Kálcium (Ca), Foszfor (P), Magnézium (Mg), Nátrium (Na), Klór (Cl), Kálium (K), Vas (Fe), Kén (S). Ezek pótlása a szépia etetésével, illetve a különböző „mész“ tartalmú a röpdékben, illetve kalitkákban elhelyezett ásványianyag kiegészítőkkel viszonylag könynyen megoldható. A kérdés persze az, hogy az általunk elhelyezett takarmány kiegészítőket kedvenceink megeszik-e? Hiszen előfordulhat, hogy valamilyen érthetetlen okból nem eszik meg azokat, de attól még az igény a makroelemek iránt megvan és hiány betegség is kialakulhat. Ezért a tenyésztőknek figyelniük kell arra, hogy a felkínált takarmány kiegészítőket eszik-e madaraink, mert ha nem, akkor a pótlásra más megoldást kell keresni. Hiszen nem mindig igaz az a tétel, hogyha nem eszi nincs rá szüksége, majd ha szüksége lesz rá megeszi. Gondoljunk csak azokra a vadonfogott madarakra, amelyek bizonyos takarmányféleségek mellett is képesek éhen veszni.
A madarak szervezetében leggyakrabban előforduló, illetve legfontosabb mikroelemek a következők: Réz (Cu), Kobalt (Co), Mangán (Mn), Zink (Zn), Jód (J), Fluor (F), Szelén (Se). Mikro elem hiány esetén csökken a tojástermelés pl. egyes párok csak 2-3 tojást raknak a fajra jellemző 5-6 helyett. Csökken a keltethetőség, azaz a fias tojások a jó környezeti feltételek mellett sem kelnek ki. Megfelelő mikroelem ellátottság szükséges a fiókák csontozatának fejlődéséhez és a csontvégeken található ízületi porcok kialakulásához. Gondoljunk csak azokra a fiókákra, amelyek lábai nem megfelelő szögelésben fejlődnek („széttett lábak“), így kirepülés után nem képesek a rúdon ülni. Végül, de nem utolsó sorban az egészséges és hibátlan tollazat is csak akkor fejlődik, ha a madár „feltöltött“ mikroelemekkel. Mikroelem hiány esetén izomelfajulás, májelhalás léphet fel, csökken a madár ellenálló képessége, de ezek kevésbé látványos tünetei a jelenségnek, hiszen sok mindentől lehet bágyadt, illetve gubbaszthat kedvencünk. Fontos szerepet játszanak a mikroelemek a szaporodásban, növekedésben, fejlődésben, vérképzésben, más mikro-, és makro elemek beépülésében, anyagcsere folyamatokban, ezenkívül enzimek, hormonok (pl. cink az inzulinban, jód a tiroxinban stb.) alkotórészei.
Nem könnyű teljesen természetes módon pótolni a mikroelemeket. Sok mikroelem található kielégítő menynyiségben az ivóvízben (pl. jód, fluor stb.), de vannak vidékek ahol teljesen hiányzik belőle. Jó mikroelem forrásnak tekinthetőek a zöldeleségek és zöldségfélék, azonban tartalmuk erősen függ a talaj ellátottságától, ami tájegységenként erősen variálódik, illetve az évszaktól hiszen az őszi és téli időszakban csak korlátozottan állnak rendelkezésre. Amerikai tenyészetekben bevett gyakorlat a darált cékla etetése. Jó kobaltforrás például a cukorrépa, azonban csak szezonálisan és nehézkesen beszerezhető, ezenkívül kétséges, hogy madarainak mennyit fognak enni belőle, mint arról a makro elemek kapcsán már írtam.
Ezért kézenfekvő megoldás egy vízoldékony mikroelem koncentrátum rendszeres (2 havonta) kúraszerű (2 héten keresztül) itatása. Az általam használt készítményből 5ml-t kell 1 liter ivóvízhez adagolni. A készítmény rendszeres használatával csökkenthetőek a tollképzési zavarok, növelhető a tojásszám és a keltethetőség, valamint a fiókák izületi problémái jelentősen visszaszoríthatóak!
További információkért állok mindenki rendelkezésére!
Rostás Balázs
Vác |