Mozifilmajánló!
Látogassa meg Tenerifén a veszélyeztetett papagájfajokat, amelyek a „Rió“ című mozifilmben láthatóak!
A Rió 3D animációs film, amelyet hazánkban április 21-től vetítenek a mozikban. A világ egyik legritkább élőlénye, a spix ara (Cyanopsitta spixii) történetén alapul. Jóllehet éppen ritkaságának köszönhető, hogy a nyilvánosság számára egyetlen példány sem látható, a Loro Park látogatói Tenerifén megcsodálhatják a spix ara tiszteletet parancsoló rokonait, a jácint arákat, amelyek eredetileg Brazíliából származnak.
A szabad természetben a spix arák kihaltak, és csupán 78 egyed él fogságban, tenyész-programokban. Egyetlen madarat sem mutatnak meg a nyilvánosság számára, és a hat fiatal madár, amelyek sikerrel keltek ki a Loro Park Alapítványnál, volierekben lettek elhelyezve egy vasbetonfal mögé rejtve, egy sor infrakamera biztonságában.
Mindazonáltal a látogatók megcsodálhatnak két nagyon ritka kék arát: a csodálatosan szép lear arát (Anodorhynchus leari), amelyből csupán kb. 1000 példány él a szabad természetben, valamint a korábban már említett jácint arát (Anodorhynchus hyacinthinus), amely több mint egy méteres hosszával a világ legnagyobb arapapagája.
Ezen kívül a Loro Park látogatói végigsétálhatnak a világ legnagyobb, Katandra Treetops elnevezésű, a látogatók számára szabadon bejárható röpdéjén, élvezhetik a park több mint 350 fajt felölelő papagájkollekcióját, valamint megcsodálhatják a világ legnagyobb pingvináriumát és számos lenyűgöző show-t.
A spix ara a világ egyik legritkább állatfaja. Háttér információk a „Rio“ című mozifilmhez:
A spix ara a 2000-es évtől kihalt a szabad természetben, így a világ legritkább papagája. Ezeknek a madaraknak az értéke magasabb a heroinnál, illetve számos csodálatos drágakőnél. Ritkaságának köszönhetően egyetlen példány sem tekinthető meg a nyilvánosság számára. A Loro Parkban éppen ezért csupán néhány ember számára ismert titkos helyen tartják ezeket a madarakat egy röpdében, amely vasbetonfal mögött található, infrakamerák biztonságában, amelynek biztonsági költségei egy nemzeti bankéhoz hasonlóak. A spix ara faj a német természettudósról, Johann Baptist von Spix-ről lett elnevezve, aki e papagájfajt egészen a kihalásáig követte és felfedezte az utolsó példányt Bahián, Brazília északkeleti államában. Ez a lenyűgöző, kék tollú papagáj eredetileg Brazíliából származik. Csupán 78 példány létezik fogságban, tenyészprogramokban. A londoni állatkert 1878 májusában kapott egy példányt Párizsból – az utolsó madár 1902-ben pusztult el a londoni állatkertben. A hatalmas méretű erdőirtások valamint a vadorzók miatt, akik az állatok emelkedő értékéből profitálni akartak, a huszadik század során e faj példányszáma erősen megfogyatkozott. 1987 májusában már csak három példány élt a szabad természetben. 1990-ben csupán egyetlen hím egyed maradt, amely ritkaságának köszönhetően „aranyat ért“. zt a (hím) példányt 2000-ben látták utoljára.
A Loro Park Alapítvány hat spix arát tenyésztett sikerrel, az utolsót 2010 májusában. Az alapítvány 1990 óta dolgozik együtt a brazil kormánnyal – tehát valamennyi madár hivatalos tulajdonosa a brazil kormány. A Loro Park Alapítvány több mint 715 000 US$-t invesztált e faj fennmaradására és megőrzésére, amely összeg a szervezet példátlan munkájának köszönhetően tovább növekszik.
A Loro Park Alapítvány úttörőmunkájának köszönhetően e faj, amelyet a teljes kihalás fenyeget, kap egy második esélyt, hogy a szabad természetben élhessen.
A szerkesztő megjegyzése
A Loro Park Alapítvány
(www.loroparque-fundacion.org,
www.
facebook.com/loroparquefundacion)
egy nonprofit szervezet Spanyolországban, amely nemzetközi szinten működik, támogatva a papagájok, a biológiai sokszínűség, a környezet védelmét, valamint a fenntartható fejlődést. A Loro Park Alapítvány a spix arákon kívül számos más különösen ritka papagájfaj megóvását is támogatja, ezek közül néhány: kéktorkú ara (Ara glaucogularis), sárgafülű papagáj (Ognorhynchus icterotis), vörösfarkú kakadu (Cacatua haematuropygia), királyamazon (Amazona guildingii), lear ara (Anadorhynchus leari)
Bordás Krisztina |