Fertőző betegségek
Fertőző betegséget idézhetnek elő:
– Vírusok
– Baktériumok
– Gombák
– Élősködők
Ezek közül a legelterjedtebb és veszélyesebb fertőzések a következők:
Paramyxovírus: Világszerte előfordulhat e betegség. Mind házi és egzotikus madarak, valamint vad madarak is fertőződhetnek. Előfordul tünetmentes, de gyakoribb a hirtelen pusztulással járó fertőzés.
Baromfipestis: Fertőzést okoz a házi és egzotikus madarakban egyaránt. A gyenge fertőzést okozó paramyxovírus csak enyhe légzőszervi betegséget okoz. Ezzel szemben az erősen fertőzőek, súlyosan megbetegítik a madarakat, sőt járványt is kiválthatnak! A vírusok a madarak váladékával fertőznek. Élelem, ivóvíz felvételekor, valamint zárt térben belégzés során. Levertség, étvágytalanság, nehéz légzés, orrfolyás és könnyezés lehet a tünete. Kialakulhat még kötőhártya gyulladás is. Nem ritka a híg zöldes, hasmenéses tünet sem. Szigorú bejelentési kötelezettséggel jár.
Madárnfluenza: Ez a betegség világszerte eltejedt. Minden madárfaj fogékony rá. A vírus legnagyobb terjesztői a vadmadarak, amelyek gyakran tünetmentesen hordozzák ezt a betegséget. A madarak levertek, étvágytalanok, bágyadtak. Gyakori a hasmenés, kötőhártya gyulladás, orrfolyás. A lappangási idő 1-5 nap. Amennyiben ez a betegség lett megállapítva, sajnos az egész állományt ki kell írtani.
Staphylococcusok által terjesztett betegségek: A madarak néha hónapokig hurcolják tünet nélkül. A pár órás lappangási idő sem ritka. Okozhatja nem megfelelő higéniás tartás, fiatal madaraknál a fészek szennyezettsége, zsúfolt tartás. Antibiotikum kúrával gyógyítható.
E.coli: Erre a betegségre minden madárfaj fogékony. Általában a nem megfelelő higéniás tenyésztés, tartás a fertőzött ivóvíz és élelem okozza ezt a betegséget. A madarak szájon át vagy a felvert por belégzésével fertőződnek meg. A kórképek igen változatosak. Van amikor minden előzmény nélküli a pusztulás. Gyakran híg-gázos bélsár ürítéssel járó hasmenés, hányás, orrfolyás, könnyezés, kötőhártya gyulladás, bágyadtság, étvágytalanság a tünete. Antibiotikumos kezelés (Doxivit 100) hatásos lehet. Valamint alapos fertőtlenítés szükséges.
Salmonellózis: Súlyos fertőzés okozója ez a baktérium is. Általában szennyezett ivóvíz és eleség az okozója. Problémát jelenthet a nem megfelelően kifőzött tyúktojás. Veszélyes lehet a lágyeleség romlása is. Ha biztosak vagyunk a fertőzésben használjunk antibiotikumot. Nagyon jó a Doxivit 100, valamint az Enrobioflox, amit 5 napig ivóvízben adjuk a madaraknak.
Papagájkór: Az összes házi és vad madár valamint az egzotikus madarak terjeszthetik. A befogott madarak mindegyike terjeszheti, hordozója lehet ennek a betegségnek. Ez a fertőzés is jelentési kötelezettségű. Itt is jelentős szerepe van az vivóvíz, és élelem szennyezettségének. A lappangási idő lehet nagyon rövid, de akár egy hónap is. A madarak levertek, gubbasztanak. Gyakran alakul ki híg-zöldes állagú hasmenés. A légzés nehezített, orrfolyás, kötőhártyagyulladás, gyors testsúlycsökkenés és a végén elhullás következik. A beteg madarak doxyciklin tartalmú gyógyszerrel kezelhetőek. (Doxivit 100 1 mg/l) Ha ezt a fertőzést diagnosztizáljuk, azonnal forduljunk orvoshoz. Súlyos betegséget okozhat az embernél is! (Gyógyszere itt is a doxiciklin).
Gombák által okozott betegségek: Díszmadaraknál előfordulhat gombák által okozott betegség. Ez tulajdonképpen mérgezés, amit a különböző penészgombák okoznak. Ezért csak nagyon tiszta eleséget etessünk. Megbízható helyről vásároljunk. A mérgezés után a madarak bágyadtak, borzolt tollazattal ücsörögnek, híg hasmenéses tüneteket produkálnak. Gyakran kialakulnak mozgászavarok, étvágytalanság. Ilyen esetben a fetőzött táplálékot el kell venni előlük. Azonnal májvédő gyógykezelést kell alkalmazni. (Ekooliár, Purioliár). Ezek a szerek semlegesítik a toxinok (mérgek) hatását.
Paraziták által okozott betegségek: Óvni kell madarainkat, hogy semmilyen módon ne érintkezhessenek vad madarakkal, rágcsálókkal. Figyeljünk a táplálék tárolására, hogy egér, patkány, macska ürülék ne kerülhessen bele. Gyakori betegség a kokcioliosis és a trichomonosis. Legjobb ellenszere a kúraszerűen itatott almaecet. Az ivóvízet 6 pH-ra kell beállítani. Ha csökkent étvágyú, gubbasztó madarat látunk, amelynek a csőr tövénél sárga morzsalékos váladék van, biztos, hogy trichomonosis betegsége van.
Galand és orsóférgesség: Többnyire vadbefogott madaraknál fordul elő. A fertőzés szájon át történik, evés vagy ivás alkalmával. Nem ritka amikor a madarak a földön keresgélve veszik fel a kórokozót. Ezért tisztitsuk rendszeresen a röpdék, kalitkák alját. Mossuk, fertőtlenítsük etetőjüket, itatójukat. A madarak lesoványodnak, csappzottak, gyakori az orrfolyás, kötőhártyagyulladás. Hasmenés is előfordulhat. Ha nem segítünk a madár elpusztul. Levamizol tartalmú gyógyszert használjunk. Megfelelő még az Irermectin vagy Paramectin.
Légcsőférgek: ezek az élősködők a nyálkahártyát károsítják. Ha nagyon elszaporodott a madarak nehezen vesznek levegőt, erőltetett a légzés. Nem gyakori betegség. Tartsuk tisztán a madaraink környezetét.
Lábrühösség: Ezt a betegséget atka okozza. A bőrben élnek, ezért változik el a lábon és az orron a bőr felszíne. Meszes fehér színűre válik. Inkább az egzotikus énekes madarak fogékonyak rá. Háromszori kezeléssel orvosolható a baj. Jól kezelhető perubalzsammal. Használaható még az Ivermectin is.
Légcsőatka: Főleg énekesmadarak, pintyek, amandinák gyakori parazitái. A légcsőben, légzsákokban megtelepedő élősködő. A nyálkahártyát átszúrva a vékony erekből táplálkozik. Ha elszaporodik a madár nehezen vesz levegőt, nem eszik, lefogy. Levegő vételnél látható a farok erőteljes mozgása. Ilyen fertőzöttségnél a levegő vételt hallani is lehet. Sipoló, kattogó hangot hallani. Gyakori az orrfolyás is. Az énekes madarak ilyenkor nem is énekelnek, rekedtek lesznek. Kanárik és Gouldok fogékonyak rá. Ivermectin hatásos e betegségre. Többször kezeljük le a beteg madarat. Négyszeri kezelés 14 naponként megoldja a bajt.
Tolltetű: A madarak tollazatában tanyáznak ezek a piciny paraziták. A rágásukkal, mászkálásukkal zavarják, idegesítik a madarakat. Ha nagyon elszaporodik még a kotló madár a fészkét is elhagyja emiatt. A fészket szórjuk be Piret-mix porozóval. A madarat pdeig Piret-mix spray-vel.
Mindezekből látható, hogy sok fertőzés és parazita melegágya a nem megfelelő higéniás tartás. Igyekezzünk a lehető legjobb körülményeket megteremteni madaraink részére. Ha ezt betartjuk, nem kell tartani semmilyen fertőzéstől, betegségtől.
Fekete Tibor
Hidas |