A papagájok jobban megjegyzik elrejtett tárgyak hollétét, mint egyes gyermekek
A kakaduk ismét bebizonyították rendkívüli intelligenciájukat. Még az „itt a piros, hol a piros“ játékban is jeleskednek! Ha egy számukra kedves csemegét egy kalapka alá rejtenek, akkor még többszöri átmozgatás után is megjegyzik, hogy hol van a finomság. Ezt a műveletet embergyermekek csak négyéves kortól tudják végrehajtani, az állatvilágból pedig csak az emberszabású majmok képesek hasonló teljesítmányre. A vizsgálatot végző bécsi kutatók a „Journal of Comparative Psychology“ című szaklapban számoltak be minderről. A kakaduk bravúrosan oldottak meg feladatokat többféle nehézségi szinten.
Honnan tudjuk, hogy a süti akkor is létezik, amikor a sütisdobozban van és kívülről nem látszik? És miért hisszük ösztönösen, hogy ha egy autó eltűnik az alagútban, akkor az a másik végén egyszer ki is fog jönni? A tárgyak követése akkor, amikor azok nem láthatók, komoly szellemi erőfeszítést igényel. Sokszor embergyermekeknek is feladják ezek a leckét, ahogyan a francia pszichológus, Jean Piaget az 1950-es években kimutatta.
Az úgynevezett transzpozíciós teszteljárás során egy jutalmat elhelyeznek több kalapka valamelyikében. A legtöbb gyermek csak három-négy éves kortól tudja biztonsággal megmondani, hogy a jutalom melyik kalap alatt lapul. Az emberszabású majmok is képesek a feladat megoldására, de elbizonytalanodnak, amikor kettő vagy három kalap helyzetét megváltoztatják.
A rotációs teszteljárásban több kalapot tesznek egy lécre, amely több szögben mozgatható. Az egyik kalap alatt helyezkedik el a jutalom.
Az úgynevezett transzlokációs rotáció során nem a kalapokat, hanem az alanyt (gyermeket, vagy állatokat) mozgatják a tárgyak körül, aki a kalapokat különböző szögekből látja. A gyermekek a transzlokációs feladatokat könnyebben oldják meg, mint a rotációsakat.
Alice Auersperg, a Bécsi Tudományegyetem kognícióbiológiai tanszékének munkatársa azt vizsgálta kollégáival, hogy a goffini kakaduk miként tudják megoldani mindhárom feladattípust. Ezt a kakadufajtát különösen kíváncsi természetűnek, játékosnak és intelligensnek ismerik, ezért esett a választás erre a fajra. A közelmúltban ugyanez a kutatócsoport igazolta, hogy ezek a madarak képesek bonyolult zárakat első nekifutásra kinyitni. Most azt igazolták, hogy a papagájok az „itt a piros, hol a piros“ játékot is kiválóan uralják. „Az állatok többsége spontán és megbízható módon oldotta meg a rotációs, a transzlokációs és a transzpozíciós feladatokat is.“ Mondja Birgit Szabo, a kutatócsoport tagja, a Bécsi Tudományegyetem kognícióbiológusa.
Különösen a transzpozíciós tesztek – tehát a klasszikus „itt a piros“ játék – igényelnek nagy odafigyelést, hiszen két kalapot mozgatnak egyszerre. Ezért tudják a gyermekek ezt a feladatot csak négyéves kortól megoldani. A madarak azonban a legjobb eredményeket hozták ebben is. A rotációs és transzlokációs feladatokat is meglepően kevés hibával oldották meg a goffinik. „Meglepett bennünket, hogy a goffinik a legtöbb láthatatlan eltolódást nyomon tudták követni annak ellenére, hogy ezek milyen nagy megterhelést jelentenek a munkaemlékezetre.“ Egészíti ki Thomas Bugnyar, az egyetem munkatársa.
A kutatók szerint a goffini kakaduk annak a ténynek köszönhetik különleges képességüket, hogy az elrejtett tárgyakat kvázi „lelkileg“ képesek követni, ami az életmódjukból is fakad. „Azt gyanítjuk, hogy a repülés képessége és a levegőből való táplálékkeresés erősen kifejlett térbeli rotációs képességeket igényel.“ Magyarázza Auguste von Bayern, az Oxford Egyetem kutatója. Ez pedig pozitívan befolyásolja az állatok transzlokációs és rotációs képességeit is.
Forrás: www.scinexx.de
A vizsgálatról videó a következő linken tekinthető meg:
http://www.youtube.com/watch?v=RHcuBnLUZgM&feature=player_embedded#t=0
Fordította:
Mihalec Gábor |