
A Díszmadár Magazin 163., júliusi száma a hirlapárus helyeken július 15-én jelent meg. Előfizetőknek, megrendelőknek a számot július 11-én postáztuk
A tartalomból:
IX. Pannónia Kupa, Egzotikus állatok megbetegedései,
Egzotikus madarak betegségeinek aktuális kérdései,
III. Nemzetközi Konferencia
(S)üvöltő szelek:
Az európai madárfajok tartásának és tenyésztésének szigora hazánkban, egy lelkes madarász története... (I.)
Vietnam kúpcsőrű gyöngyszeme
A Gould amandina öröklődésmenete (7.)
Synlab Hungary Kft. A díszmadárbarátok és galambászok szolgálatában
A galambbegyű amazonpapagáj első sikeres hazai tenyésztése
A kis sándorpapagáj fehérfejű-fehérfarkú kobalt-fahéj színváltozatáról
A standard hullámos papagáj tenyésztése (4.) A színtenyésztés alapjai, a nemek és a tollszín meghatározása
Hírek a Loro Parkból
Fejezetek a papagájtartás kultúrtörténetéből (50.) Furcsa hasonlatok
Ismerjük meg hazánk madarait! Egy termetes halászmadár. A szürke gém
Miért skalpol a fácánkakas?
Australorp
A baromfiudvar énekese. A Denizli hosszankukorékoló
Kiállítások és börzék
Előzetes ajánló az augusztusi számból:
Címlapon az aranypapagáj
(S)üvöltő szelek: Az európai madárfajok tartásának és tenyésztésének szigora hazánkban, egy lelkes madarász története. (2. rész)
Bordás Krisztina cikkének második részében az alábbi kérdések fogalmazódtak meg, amelyekre a Vidékfejlesztési Minisztérium illetékesei írásban válaszoltak:
1. Miért szigorúbbak hazánkban az európai faunához tartozó madárfajok tartására és tenyésztésére vonatkozó jogszabályok, mint az Európai Unió egyes tagállamaiban (pl. süvöltő esetében a belgiumi szabályozás)?
2. A madarászok állítása szerint a Természetvédelmi Törvény és az abból következő jogszabályok hatálya a vadon élő állatokra terjed ki és mint ilyen – szerintük – nem alkalmazható az igazoltan fogásban született és tartott egyedekre. Mi a hatóság álláspontja ezzel kapcsolatban?
3. Látnak-e esélyt arra, hogy a jelenlegi szabályozáson enyhíteni lehessen, ha igen, milyen feltételeknek kellene ehhez teljesülnie, ha nem, annak mi az oka?
4. Mi a véleményük a madarászok azon érvelésével kapcsolatban, miszerint a fogságban tartott egyedek soha nem képezték a természet részét, illetve a külföldön jogszerűen beszerzett példányokra vonatkoztatott hazai jogszabályokra hivatkozva a hatóságok gátolják az "árucikkek" szabad áramlását az unió területén belül. Továbbá vajon a természeti értékek védelmének érdeke felülírhatja-e az árucikkek szabad áramlásának alapnormáját?
5. Számomra úgy tűnik, hogy a hatóság és a madarászok "elbeszélnek" egymás mellett. Önök miben látják ennek okait és hogyan lehetne a kialakult helyzeten változtatni?
6. Vajon a kategorikus tiltás nem eredményezi-e azt, hogy növekszik a vadon élő madárpopuláció egyedeinek illegális befogása és kereskedelme, mert mint tudjuk, a keresletet valamilyen forrásból kielégítik?
7. Az európai madárfajok tartása kapcsán kialakult helyzetre vonatkozólag van-e valamilyen megjegyzésük, véleményük, illetve javaslatuk, amelyet megosztanának a Díszmadár Magazin olvasóival?
A Díszmadár Magazin augusztusi száma 11-én jelenik meg.
|